نورپردازی نمای ساختمان

نورپردازی ساختمان در واقع کاربرد نورهای رنگی و چیدمان و خلق حجم با رنگ و نور در مکان‌ها و فضاهای گوناگون است. شاید بتوان گفت که روشنایی چیزی جدا از نورپردازی ساده نما است. در واقع یک مهندسی با اقلامی محدود و با شکل‌های خاص است.

معماران با بهره گیری از نور پردازی در دکوراسیون خانه و نمای ساختمان تلاش دارند آنچه درون خانه است را به شکل هویتی زیبا به بیرون ساختمان و در نگاه دیگران منتقل کنند.

هدف از نورپردازی نمای ساختمان‌‌ها نه تنها دیده شدن زیبایی‌های نما و معماری ساختمان‌ها در شب است، بلکه حتی زیبایی این ساختمان‌ها متفاوت تر از آنچه در روز دیده می‌شود. در سال‌های اخیر و با رشد استفاده تکنولوژی ال ای دی و گسترده شدن سیستم‌های کنترل هوشمند، تحول بزرگی در زمینه نورپردازی نما و روشنایی ساختمان‌ها دیده شده است.


ریسه، وال واشر، جت لایت، پروژکتور

از مواردی که در نورپردازی نمای ساختمان استفاده می شود می تواند به ریسه‌ها برای نورپردازی های خطی و فرم‌دهی به حجم‌های خاص استفاده کرد. ریسه ها در انواع مختلف هستند و توان‌ها و رنگهای متنوع دارند.

جت لایت نمای ساختمان نوعی پروژکتور LED با نور خطی (لاینر) است، که در نورپردازی کاربرد بسیار دارد. پرتاب نور جت‌لایت خطی نورانی با طول خیلی زیاد، که البته با توجه به توان جت لایت می‌باشد. برترین کاربرد جت لایت‌ها نورپردازی نمای ساختمان، موارد مشابه می‌باشد. پروژکتور نور خطی در شکل‌های متنوع جت لایت کوچک و بزرگ برای کاربردهای گوناگون تولید می‌گردند.

وال واشر یک چراغ نورپردازی نسبتا نوین و بسیار کاربردی است که از ترتیب چند منبع نوری که به طور معمول led است ساخته می‌شود، این المان‌نوری قابل استفاده به شکل پروژکتور نمای ساختمان نیز است. والواشرها محصولات روشنایی به جای استفاده از پروژکتورها هستند. در فضاهایی که امکان استفاده از پروژکتور وجود نداشته باشد و همزمان نیاز به نور زیاد باشد، می‌توان از وال واشر بهره برد.