لاین نوری قیمت و کاتالوگ لاین نوری لیست قیمت

انواع چراغ خطی(مشاوره خرید و سفارش چراغ خطی در ابعاد و اشکال دلخواه)

چراغ خطی ال ای دی نسل جدیدی از روشنایی است که امروزه با توجه به اهمیت مصرف انرژی و همچنین نیاز به مدرن بودن فضا در کنار تامین نور مناسب مورد توجه افراد و طراحان نورپردازی قرار گرفته است. چراغ های خطی LED ال ای دی با توجه به اینکه شکل زیبا و مدرنی دارند می‌توانند هم راهکار مناسبی برای تامین نور فضاهای مختلف و هم المانی برای تزئین و نورپردازی فضا به حساب آیند. این محصولات دارای اندازه ها و ابعاد مختلفی هستند و دست شما را در انتخاب سایز و توان باز می‌گذارند تا متناسب با محلی که قرار است مورد استفاده قرار گیرند چراغ مناسب را انتخاب نمایید.

چراغ خطی یا لاین می‌تواند محیط شما را از فضای تکراری استفاده از چراغ های مربع, دایره و مستطیل دور کند. از طرفی چون این چراغ ها به اشکال مختلف می‌توانند طراحی شوند و نصب آنها هم به صورت روکار و آویز و هم به صورت توکار در فرورفتگی های سقف و دیوار بلامانع است پس انتخاب خوبی برای نورپردازی فضا می‌باشد.

از این رو در لایت نور می‌توانید انواع چراغ خطی سفارشی را با نام ال فارو در ابعاد و اندازه های مختلف و همچنین اشکال سفارشی خریداری نمایید. البته انواع چراغ های خطی با برندهای مختلف همانند پارس شعاع, 4M, آرند, FEC, بروکس, تابشگران و غیره را می‌توانید در لایت نور خریداری نمایید.

چرا چراغ خطی انتخاب مناسبی برای نورپردازی است ؟

نورپردازی خطی در چند ویژگی اصلی خلاصه می‌شود : انعطاف پذیری بالا در انتخاب ابعاد و اشکال, عملکرد عالی, ایجاد جذابیت در فضا و مصرف انرژی پایین.  

اگر شما در دسته افرادی قرار دارید که به نورپردازی اهمیت می‌دهند باید بدانید که جذب شدن و ایجاد حس خوب در اداره ها, مراکز تجاری, محیط های آموزشی و غیره در گرو استفاده صحیح و درست از المان های روشنایی است در واقع شما باید در هر محیطی بسته به فعالیتی که قرار است در آن انجام گیرد از چراغ های مناسب استفاده کنید تا علاوه بر ایجاد نور کافی احساس آرامش و رفاه نیز در افراد ایجاد شود. یکی از مباحثی که توجه به آن امروزه گسترش یافته است نحوه استفاده صحیح از انرژی می‌باشد پس در هر پروژه نورپردازی باید به مصرف بهینه انرژی توجه شود در همین راستا شرکت های تولید کننده عناصر روشنایی همه به سمت و سوی تولید لامپ ها و چراغ های ال ای دی یا کم مصرف رفته اند تا هزینه های مصرف انرژی کاهش یابد.

چراغ های خطی از آنجایی که ماژول ال ای دی دارند بنابراین مصرف انرژی در آنها کمتر است از سوی دیگر با استفاده از لاین های نوری در یک محیط شما از به کار بردن آویزها, چراغ های دیواری و هرگونه روشنایی به صورت جداگانه بی نیاز می‌شوید. نکته بعدی اینکه, انتخاب طول چراغ خطی با خودتان است می‌توانید یک سالن رو به صورت یک سره نورپردازی نمایید و یا از چراغ های خطی کوتاه تر در جاهایی مثل آشپزخانه, بالای میزها و غیره استفاه نمایید. 

انعطاف پذیری بالا در چراغ خطی به این معنی است در هر محیطی به صورت آویز, روکار یا توکار قابلیت نصب دارد. حتی می‌توان این چراغ ها را در گوشه ها, فضاهای T شکل و یا جاهایی که منحنی هستند نیز (چراغ خطی منحنی) به کار برد. چراغ های خطی می‌توانند با اشکال و ابعاد دلخواه شما تولید شوند, رنگ نور این چراغ ها می‌تواند سفارشی باشد از سفید سرد تا نور گرم آفتابی. می‌توانید این چراغ ها را دیمردار کنید و میزان نور ورودی را خودتان کم و زیاد کرده و کنترل نمایید.

انواع چراغ خطی بر اساس نوع نصب

همانطور که گفته شد چراغ خطی ال ای دی می‌تواند در مدل های روکار, توکار و آویز نصب گردد که انتخاب مدل نصب به نوع و نیاز پروژه شما بستگی دارد. باید عوامل مختلفی در انتخاب نوع نصب چراغ خطی در نظر گرفته شود به طور مثال ارتفاع سقف که اگر کوتاه باشد قطعا چراغ آویز گزینه مناسبی نیست.

طراحی چراغ های خطی به گونه ای است که بیشترین هماهنگی را با معماری داخلی مدرن دارد به طور مثال در راهروهای ساختمان های اداری, مجتمع های تجاری و غیره می‌توان از این چراغ ها استفاده کرد که به دلیل داشتن شکل زیبا هم به عنوان چراغ دکوراتیو و هم تامین کننده روشنایی به کار می‌روند. این چراغ های خطی قابلیت نصب در سقف , دیوار و کف را دارند و برای نورپردازی بسیار انعطاف پذیر هستند.

چراغ های خطی در هر مدلی که نصب شوند می‌توانند لبه دار یا بدون لبه باشند که اصطلاحا تریم لس نامیده می‌شوند. گاهی ممکن است در یک محیط نیاز به طراحی ساده و زیبا داشته باشید که استفاده از چراغ های بدون لبه می‌تواند این حالت را ایجاد کند. در صورتی که قصد دارید چراغ خطی را از نوع بدون لبه یا لبه دار انتخاب کنید به سایز برش کناف توجه کنید. برای مشاوره خرید چراغ خطی می‌توانید از کارشناسان لایت نور راهنمایی بگیرید.

چراغ خطی توکار

چراغ های خطی دارای شکل مستطیلی خطی هستند که به صورت توکار داخل سقف های معمولی یا سقف های کاذب نصب می‌شوند البته در انتخاب این چراغ ها باید توجه کرد که امکان نصب آنها به صورت توکار وجود داشته باشد و به ابعاد و اندازه آنها قبل از خرید توجه شود تا در زمان نصب دچار مشکل نشوید به طور مثال در صورت استفاده از سقف های کاذب چراغ های توکار انتخاب های مناسبی هستند. کاربرد این چراغ ها همانند چراغ های اداری و تجاری در سقف های کاذب مجتمع های تجاری, ساختمان های اداری , هتل ها, راهروها, رستوران ها, کافی شاپ ها و غیره می‌باشد.

چراغ خطی روکار

این مدل از چراغ های لاین نیازی به ایجاد حفره و برش در سقف ندارند و به صورت روکار روی دیوار یا سقف محیط های مختلف نصب می‌شوند پس اگر شما قصد نورپردازی در فضایی را دارید که سقف های آن از قبل اجرا شده است بهترین گزینه استفاده از چراغ های خطی روکار یا آویز است که بدون نگرانی از نحوه نصب مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد این چراغ ها نیز مانند چراغ های توکار در سقف های کاذب مجتمع های تجاری, ساختمان های اداری , هتل ها, راهروها, رستوران ها, کافی شاپ ها و غیره می‌باشد.

چراغ خطی آویز

چراغ های لاین آویز نیازی به ایجاد برش در سقف ندارند و به راحتی با کمک پایه ای نصب می‌شوند البته تفاوت چراغ های آویز با چراغ های روکار این است که با استفاده از آویز های خطی می‌توان خطوط نوری مختلفی را ایجاد کرد و فضای مدرن تری را به وجود آورد. البته نکته دیگر در انتخاب چراغ آویز خطی این است که به ارتفاع سقف توجه شود زیرا در استانداردهای نورپردازی از چراغ های آویز برای سقف های بلند استفاده می‌شود.

چراغ خطی یا چراغ های لاین دارای دو مدل مختلف به لحاظ نوع لامپ است , چراغ خطی ال ای دی و چراغ های بدون لامپ که امکان استفاده با لامپ های فلورسنتی یا ال ای دی T5 را دارند بنابراین شما می‌توانید متناسب با نیاز خود و هزینه ای که قرار است صرف کنید یکی از انواع این چراغ ها را انتخاب کنید البته استفاده از چراغ های ال ای دی رایج تر است در واقع چراغ های لاین خطی با طراحی پیشرفته و مدرن و با منبع نوری LED ال ای دی خط نوری بدون انقطاعی را فراهم می‌آورند که پخش نور یکنواختی دارند و سبب صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شوند همچنین یکی از ویژگی های این محصولات عدم ایجاد زنندگی نوری است بنابراین چراغ LED ال ای دی خطی گزینه مناسبی برای فضاهای مختلف می‌باشد.

چراغ خطی ماژولار چیست ؟

چراغ خطی ال ای دی در صورتی که دارای یک برد یکپارچه LED ال ای دی باشد از نوع ساده است و در صورتی که نور چراغ از بردهای جداگانه که به یکدیگر وصل شده اند ایجاد گردد, چراغ ماژولار نامیده می‌شود. استفاده از بردهای ماژولار در چراغ خطی این مزیت را دارد که در صورت خراب شدن بخشی از چراغ می‌توان جداگانه فقط آن قسمت را تعویض یا تعمیر کرد. در یک چراغ خطی با کیفیت باید بردها با کیفیت های مشابه و بالا انتخاب شوند که افت نور ایجاد نشود.

ویژگی دیگر چراغ های ماژولار این است که می‌توان ماژول ها را بهم متصل کرد و طرح های روشنایی مدولار ایجاد کرد. چراغ های خطی ماژولار را می‌توانید در هر فضایی اعم از فضاهای اداری, بیمارستانی, تجاری و یا خانگی استفاده نمایید.

در چه بخش هایی از خانه می‌توان از چراغ خطی استفاده کرد ؟

برای استفاده از چراغ خطی در هر محیطی محدودیتی وجود ندارد فقط باید ارتفاع سقف یا کناف را در نظر بگیرید تا بتوانید در انتخاب چراغ آویز, روکار یا توکار تصمیم گیری کنید. همچنین باید دید آیا امکان ایجاد برش در سقف یا کناف وجود دارد یا باید از چراغ های روکار استفاده کرد. در محیط خانه می‌توان چراغ خطی را در فضاهای مختلفی به کار برد :

قسمت بالای میز ناهارخوری یکی از فضاهایی است که با نصب چراغ خطی به صورت سرتاسری می‌توانید یک روشنایی یکنواخت روی میز ایجاد نمایید.

قسمت بالای پیشخوان آشپزخانه یا جزیره محلی است که چراغ خطی می‌تواند نصب گردد و روشنایی مناسب را هم برای تهیه غذا و هم برای فضای ناهار خوری ایجاد کند.

داخل کمدها می‌توان چراغ خطی یا چراغ رگال نصب کرد که روشنایی فضای داخل کمد را تامین نماید.

چراغ خطی به عنوان چراغ دیواری یا چراغ بالا تابلو می‌تواند در قسمت های مختلف منزل مورد استفاده قرار گیرد.

نورپردازی سقفی با اشکال مختلف می‌تواند با چراغ های خطی انجام شود البته این سبک از نورپردازی برای فضاهای مدرن و اداری کاربرد بیشتری نسبت به فضاهای خانگی دارد.

ابعاد انواع چراغ خطی و نوع نصب آنها

چراغ های LED ال ای دی لاین در عرض های مختلفی در بازار وجود دارند بنابراین پیش از هرگونه عملیات اجرایی یا در مراحل انتخاب المان های نورپردازی باید اطلاعات فنی دقیق چراغ را داشته باشیم تا بتوانیم فضای لازم را برای محصول در نظر بگیریم به طور مثال گاهی لازم است از چراغ های توکار, روکار یا آویز متناسب با نوع سقف و معماری استفاده کرد بنابراین توجه به ابعاد و اندازه چراغ های مورد نظرتان را در اولویت قرار دهید.

میزان روشنایی چراغ های خطی

چراغ های ال ای دی خطی با ماژول های LED ال ای دی یا SMD متفاوتی ارائه می‌شوند که توان و شدت روشنایی های مختلفی دارند بنابراین شما باید قبل از خرید در نظر داشته باشید که از این محصول در چه فضاهایی می‌خواهید استفاده کنید. چراغ های لاین هم برای تامین روشنایی و هم برای نورپردازی دکوراتیو به کار می‌روند پس توجه کنید شما این محصول را برای چه کاربردی خریداری می‌کنید.

توجه به طول عمر چراغ خطی

به طور کلی هرچه دمای ال ای دی ها بیشتر شود طول عمر آنها کاهش می‌یابد بنابراین در چراغ های مختلف LED ال ای دی بخشی به نام هیت سینک قرار دارد که کمک می‌کند تبادل گرمایی و خنک شدن صورت بگیرد. در چراغ های خطی LED ال ای دی نیز معمولا بدنه از آلومینیوم اکسترود شده ساخته می‌شود که وظیفه تبادل حرارتی را به عهده دارد پس دقت کنید در زمان خرید محصولاتی را انتخاب نمایید که طول عمر بالایی داشته باشند و تبادل حرارتی را به خوبی انجام دهند.

انواع چراغ خطی ال ای دی دارای بدنه ای آلومینیومی‌هستند که ضریب انتقال حرارت بالایی دارند و همچنین روی بخش ال ای دی صفحه ای قرار دارد که کمک می‌کند نور به صورت کاملا یکنواخت و بدون ایجاد خیرگی در فضا منتشر شود در واقع از ویژگی های اصلی چراغ های خطی پخش نور یکنواخت و بدون فلیکر یا چشمک زدن آنها است. این محصولات برای فضاهای اداری , تجاری , آموزشی, بانک ها, فروشگاه ها, هتل ها و غیره مناسب هستند و محدودیتی در طول و ارتفاع نصب این چراغ ها وجود ندارد به این معنی که شما می‌توانید این چراغ ها را به صورت خطی پشت سر هم نصب نمایید و نورپردازی خطی و یکنواختی را در فضاهای مورد نظرتان انجام دهید همچنین روی بدنه این چراغ ها با رنگ پودری پوشانده شده است که می‌تواند به انتخاب مشتریان رنگ های مختلفی داشته باشد.

اجزای کلی چراغ های خطی

بدنه

بدنه چراغ خطی که معمولا از آلومینیوم اکسترود یا آنودایز شده ساخته می‌شود و با رنگ پودری پوشش داده می‌شود.

ماژول ال ای دی

بردها یا ال ای دی هایی که داخل چراغ خطی قرار می‌گیرند در واقع منبع اصلی تامین کننده روشنایی چراغ های خطی هستند که این بخش یا می‌تواند به صورت بردهای جداگانه باشد یا به صورت یک ماژول یکپارچه

دیفیوزر

دیفیوزر که صفحه ای مقاوم در برابر خش و امواج UV است و کمک می‌کند پخش نور یکنواخت انجام شود.

رفلکتور یا هیت سینک

بخشی از چراغ که وظیفه خنک کنندگی داخل چراغ و بازتاب نور را به عهده دارد. این قطعه معمولا داخل چراغ است و یا ممکن است به وسیله زنجیر به بدنه متصل باشد. بست های نصب که برای نصب آسان و مطمئن این چراغ های خطی مورد استفاده قرار می‌گیرد.