لایت نور

لایت نور
لایت نور در زمینه تولید انواع لاینرهای نوری خطی فعالیت می کند. رویکرد ما ارائه بالاترین کیفیت و بهترین قیمت برای مشتریان و پروژه های ساختمانی است.

لاین نوری توکار کد T 16x16لاین نوری توکار کد T 75x35لاین نوری کنجی کد K 52x47

نور خطی LED چیست؟ کاربرد، تجهیزات و نگهداری آنها

لاینر های خطی یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین لاینر ها در معماری و نورپردازی مدرن هستند. تنوع بالای لاینر های خطی در ساخت، نصب، شار نوری و کیفیت نور باعث شدهمی باشدکه به عنوان لاینر های خطی توکار، روکار و آویز برای دیوارها و نورپردازی سقف در فضاهای مسکونی، اداری و تجاری اهمیت پیدا کنند.

لاینر های خطی LED کاربردهای متعددی دارند که از نمای بیرونی و نما، خطوط نور باریک زیر کابینت، از عرض تا 70 متر تا 30 سانتی متر و از خطوط پیوسته تا اشکال مختلف مانند مربع، مستطیل و L شکل یا زاویه دار متفاوت است. همانطور که گفته شد، این ها برای دفاتر، گالری ها، فروشگاه ها، خانه های مدرن و غیره هستند، همه تغییرات بازار فروش نور خطی LED بر اساس مفهوم معماری فضامی باشدکه تاثیر بسزایی در قیمت نور خطی دارد. و لوازم جانبی آن و در این مقاله به طور کامل معرفی شده است.

لاینر های خطی ال ای دی جدید با تکنولوژی جدید شامل لاینر های خطی مدولار که قابلیت کنترل تمامی اجزای نور، کارایی نور و تامین نور کافی، کیفیت ظاهر رنگ و نحوه سفارشی سازی آن بر اساس عناصر به کار رفته در معماری و طراحی داخلی فضا بسیار پیشرفته تر شدهمی باشدو به این ترتیب می توان نور خطی با کیفیتی را در اشکال مختلف از جمله خطوط پیوسته، مربع، مستطیل و یا هر شکل هندسی دیگر داشت. این ویژگی برگ برنده نورپردازی معماران و طراحان داخلیمی باشدزیرا لاینر های خطی علاوه بر نورپردازی مناسب، کاربرد تزئینی نیز دارند و زیبایی بصری فضا را دو چندان می کنند.

در ادامه تمامی جزئیات و معرفی کامل لاینر های خطی، نصب آن ها، کیفیت نور، رنگ، طرح و نحوه ساخت و نورپردازی با آنها مطرح شدهمی باشدتا شما بهترین نور خطی را برای فضای مورد نظر خود انتخاب کرده و سفارشی سازی کنید. آن را بر اساس نیاز پروژه شما.

تاریخچه لاینر های خطی

در طول تاریخ، صنعت ساخت و ساز و سایر مشاغل مرتبط پیشرفت زیادی داشته اند و با سرعت بالایی توسعه یافته اند. پیشرفت های مربوط به روشنایی و صنایع روشنایی تا 50 سال پیش با سرعت بسیار پایینی در حال پیشرفت بود. البته این پیشرفت پس از استفاده گسترده از فناوری LED در اوایل دهه 2000 سرعت قابل توجهی پیدا کرد که شامل لاینر های خطی نیز می شود.

تا اوایل دهه 1950، عملا چیزی به نام لامپ خطی وجود نداشت. در این دوره از لاینر های خطی به عنوان جایگزینی برای تابلوهای کرکره ای خطی که در اکثر فضاهای اداری آن زمان استفاده می شد استفاده می شد. لامپ های فلورسنت قدیمی نیز از اجداد لامپ های خطی امروزی هستند. پس از پیشرفت تکنولوژی و استفاده گسترده از کامپیوتر، مشکل جدیدی برای مصرف کنندگان وسایل روشنایی به وجود آمد و این مشکل چیزی جز خیره شدن صفحه نمایش مانیتور نبود. کارمندان و مصرف کنندگانی که از رایانه برای کار خود استفاده می کردند، در حین کار در زیر نور لاینر های خطی قدیمی با مشکل تابش خیره کننده و اختلال در کار مواجه بودند.

در سال های بعد با توسعه لامپ های خطی تلاش شد تا این مشکل حل شود به عنوان مثال نسل اول لامپ های خطی T5 رونمایی شد. در این لاینر ها مشکل تابش خیره کننده تا حدودی حل شد، اما همه این لاینر ها همچنان از همان فناوری دهه 1950 و نورهای فلورسنت استفاده می کردند.

بین سال های 2010 تا 2011، پیشرفت تکنولوژی LED انقلابی در زمینه روشنایی ایجاد کرد و انواع مختلف لاینر های خطی مانند نوارهای LED به سرعت ظهور کردند. در نهایت با شناسایی و رفع مشکلات مربوط به رشته های ال ای دی، لاینر های خطی مدولار با نور بسیار بیشتر، تابش نور کم و در انواع یک طرفه و دو طرفه با عرض کم و زیاد، RGBW، دالی و غیره. انواع پدیده ها معرفی شدند.

نور خطی مدولار چیست؟

در لاینر های خطی مدولار، هر قسمت از منبع نور را می توان به طور جداگانه تعویض کرد، بنابراین برای نگهداری و تعمیر لامپ نیازی به تعویض کل منبع نور نیست.

چرا یک نور خطی مدولار بهتر از یک لاینر خطی یکپارچه یا رشته LED است؟

با توجه به اینکه در لاینر های خطی مدولار با سوزاندن تراشه می توان قطعه مورد نظر را بدون نیاز به تعویض کل منبع نور به راحتی تعویض کرد، هزینه نگهداری این لاینر ها بسیار کمتر از لاینر های خطی یکپارچه است. علاوه بر این مراحل نصب و نگهداری این لاینر ها نیز آسانمی باشدو نیازی به نصب یا تعویض یک خط لاینر نمی باشد. در نتیجه طول عمر لامپ خطی افزایش می یابد و نور بهتری ارائه می دهد.

انواع لاینر های خطی بر اساس سیستم عملکرد

تفاوت بین موتورهای سبک استاندارد ژاگا و سایر ماژول های نور خطی

بهترین لاینر های خطی از نظر کیفیت، لاینر های خطی استاندارد ژاگامی باشدکه یک استاندارد فیزیکی جهانیمی باشدکه بر ابعاد موتورهای سبک خطی نظارت دارد. ماژول های با استاندارد ژاگا در ابعاد با ضرایب 7 سانتی متر و توسط درایور جریان ثابت کار می کنند.

در دسته کلی درایورهای LED، لاینر ها یا با ولتاژ ثابت یا درایور جریان ثابت کار می کنند. اگر در نور خطی از یک درایور ولتاژ ثابت استفاده شود، لازممی باشداز مقاومت الکتریکی برای ثابت نگه داشتن آن استفاده شود. در نتیجه با استفاده از مقاومت، بخشی از جریان به گرما تبدیل می شود که وارد اجزای لامپ می شود که طول عمر آن را کاهش می دهد. علاوه بر این، به دلیل وجود این مقاومت ها، ممکنمی باشدنور ابتدا و انتهای لامپ خطی متفاوت باشد و لامپ در طول لاینر خطی - لاین نوری نور خود را از دست بدهد. انواع رشته ها و نوارهای ال ای دی در این دسته قرار می گیرند.

در لاینر های خطی با درایور و ماژول جریان ثابت دیگر نیازی به استفاده از مقاومت نیست. بنابراین اتلاف حرارت یا نور اضافی در آنها وجود نخواهد داشت. علاوه بر این، با استفاده از ماژول های جریان ثابت استاندارد ژاگا، از آنجایی که این یک استاندارد بین المللیمی باشدو در سراسر جهان شناخته شده است، می توانید موتور سبک مورد نیاز را به راحتی از هر کجا تهیه کنید.

انواع لاینر های خطی بر اساس کاربرد

به طور کلی به هر لامپی که منبع نور به صورت خطی و نه گرد یا مربعی بتابد، لامپ خطی یا لامپ خطی می گویند. بر اساس این تعریف، حتی لامپ های فلورسنت قدیمی نیز لاینر های خطی محسوب می شوند. اما در اینجا فقط به لاینر های LED خطی با تکنولوژی پیشرفته تر از جمله لاینر های خطی مدولار اشاره می کنیم. نحوه نصب لاینر خطی به صورت توکار (لاینر خطی توکار) روکار و آویز می باشد که هر کدام به صورت جداگانه توضیح داده خواهد شد. استفاده از لاینر های خطی در فضاهای مختلف اعم از اداری، مجتمع های تجاری مانند فروشگاه ها و یا حتی فضاهای مسکونی بسته به نوع نصب آنها متفاوت است.

نور خطی توکار

لاینر های خطی توکار از مینیمال ترین و زیباترین وسایل نورپردازی به شمار می روند. در این لاینر ها تمام بدنه لامپ در داخل دیوار یا سقف قرار می گیرد و فقط پخش کننده یا پوشش روی منبع نور قابل مشاهدهمی باشدتا روشنایی کافی ایجاد کند. لاینر های خطی توکار به دو گروه تریم و بدون تریم تقسیم می شوند و در انواع خطوط و اشکال هندسی قابل ساخت هستند.

لاین نوری توکار کد TKF 45x12لاین نوری روکار کد R 13x18لاین نوری قرنیزی کد GH 44x17

لاینر خطی فرورفته (تریم)

در لاینر های خطی تریم توکار، در اطراف پخش کننده نور، لبه هایی به عرض حدود 1 سانتی متر در هر طرف وجود دارد. این لبه ها نصب لاینر را آسان می کند و در صورت ایجاد برش یا شیار در سقف برای نصب لاینر حتی با لبه، خطای ۱ سانتی متری روی آن پوشیده می شود. لاینر های خطی توکار به وسیله یک بست پروانه ای شکل که در پشت بدنه نور قرار می گیرد از داخل تنظیم می شود و با چرخش بست به دور لامپ، بدنه در سقف ثابت می شود.

نور خطی بدون تریم توکار

همانطور که قبلا ذکر شد استفاده از لاینر های خطی توکار زیبایی فضا را افزایش می دهد. حال تصور کنید نور خطی شما در داخل سقف هیچ لبه ای نداشته باشد. به عبارت دیگر اثری از بدنه لامپ نیست و تنها منبع نور به صورت یکپارچه با سازه سقف دیده می شود. این یکی از مزایا و زیبایی های لاینر خطی توکار بدون لبه یا تریم است. در نور خطی بدون تریم تمامی اضافات اطراف لامپ حذف شده و ظاهری فوق العاده زیبا و مینیمال در نورپردازی فضا ایجاد می شود. نور لامپ خطی بدون لبه همچنان مانند سایر لاینر های خطیمی باشدو تنها تفاوت در ظاهر لامپ و نحوه نصب آنهاست.

لاینر خطی توکار بدون لبه معمولاً به عنوان لاینر تزئینی (لاینر خطی بدون تریم توکار با عرض 4 سانتی متر) یا نور عمومی (لامپ خطی توکار با عرض 6 سانتی متر و 9 سانتی متر) استفاده می شود.

نصب این لاینر قبل از اتمام کناف یا سایر سازه های سقفی انجام می شود. در واقع در نور خطی بدون تریم، لبه های لامپ برداشته نمی شود، بلکه به ارتفاعی بالاتر از منبع نور منتقل می شود، به طوری که پشت آباژور قرار می گیرد و دیده نمی شود. پس از قرار دادن لامپ به همراه لبه های آن در پشت گچ، شکاف کوچک بین لامپ و سقف بتونه کاری شده و سپس با رنگ آمیزی سطح سقف، این شکاف به طور کامل از بین می رود و لامپ کاملاً با سازه سقف یکپارچه و دیده می شود. .

نحوه نصب لاینر خطی توکار بدون تریم

لاینر خطی بدون لبه از نظر نصب با سایر لاینر های خطی متفاوت است. در نتیجه زیباتر از سایر لاینر های خطی به نظر می رسند. تریم کمتر نور خطی، با این حال، از نظر ظاهر مشخصات بدنه، تفاوت چندانی با سایر لاینر های خطی داخلی ندارد.


نصب نور خطی بدون لبه قبل از اتمام سازه کناف انجام می شود. برای انجام این کار ابتدا پروفیل لامپ از بالا به شبکه فلزی کناف متصل می شود. سپس پس از قرار دادن پانل های کناف، لبه ها به سطح متصل شده و در نهایت با بتونه و رنگ تمام شیارها و نقاط مشخص از بین رفته و تنها منبع نور قابل مشاهده است.

نور خطی معلق

لاین نوری توکار کد T 55x13لاین نوری توکار کد T 59x31لاین نوری توکار کد T 90x35

لاینر های خطی معلق (آویز یا آویز) که از پرطرفدارترین و زیباترین لاینر های موجود در بازار هستند، از نظر طراحی ساختاری مانند سایر لاینر های خطی روکار تولید می شوند. این لاینر ها به وسیله دو نوع آویز یعنی آویز کابلی یا آویز تلسکوپی از سقف آویزان می شوند تا هم نور کافی و هم زیبایی بصری در فضاهایی که ارتفاع سقف زیادمی باشدو یا به نور تزیینی نیازمی باشدایجاد کنند. برای استفاده از کابل آویز، لامپ با استفاده از سیم جریانی که موازی با کابل آویزان قرار می گیرد، برقرار می شود. اما در حالت دوم با استفاده از یک آویز سفت و محکم که ضخامت بیشتری نسبت به کابل دارد، سیم جریان از کابل عبور می کند و نیازی به سیم جداگانه نیست.

لاینر های آویز LED به دو دسته تقسیم می شوند:

الف. نور خطی معلق یک طرفه.

در این لاینر ها منبع نور در پایین لامپ قرار می گیرد و نور از کنار لامپ به سمت زمین می تابد.

ب. نور خطی معلق دو طرفه.

در لاینر های خطی آویز دو طرفه، دو ردیف موتور سبک در بالا و پایین لاینر قرار می گیرند. بدین ترتیب این لاینر ها قابلیت نورپردازی سقف (نور بالا) و زمین (پایین نور) را دارند. این امکان باعث می شود تا هر یک از لاینر هایی که به سمت بالا یا پایین می تابد به طور جداگانه روشن شوند. با روشن کردن فضای بالای لامپ، این لاینر ها معمولاً بر روی سقف هایی که رنگ روشن دارند نصب می شوند و یا المان سقف با نور جلوه زیبایی به خود می گیرد.

لاینر خطی روکار

از نظر نحوه نصب و جاگذاری، لاینر های روکار ال ای دی خطی به راحتی در داخل شیارهای بین بافل های چوبی و فلزی و یا روی سقف و دیوار با پیچ و رولپلاک نصب می شوند. از لاینر های خطی روکار در فضاهایی استفاده می شود که نمی توان شیاری در داخل دیوار ایجاد کرد تا نور کافی و قرارگیری نور ایجاد شود و یا محدودیت ارتفاع مانع از نصب لاینر های خطی آویز می شود. در این لاینر ها تمام بدنه نور به عنوان بخشی از دکوراسیون در نظر گرفته شده و دیده می شود. از این رو بسیاری از لاینر های خطی با رنگ بدنه سفارشی تولید می شوند تا بتوانند با دکوراسیون فضای مورد نظر هماهنگ شوند. لاینر های خطی سطح مدولار را نیز می توان با ارائه شار نور مناسب در تمام اشکال هندسی سفارشی کرد.

نمایش مقطع نور خطی مدولار لاینر خطی لایت نور

اندازه های نور خطی - روشنایی لاینر خطی لایت نور

اجزای نور خطی LED

به طور کلی، یک لاینر مدولار LED خطی شامل اجزای زیر است:

لاین نوری توکار کد T 85x36لاین نوری توکار کد T 45x22لاین نوری آویز کد A 85x75

موتور LED با چیپست های Osram:

بردهای PCB که تراشه های ال ای دی به عنوان منبع روشنایی روی آنها قرار می گیرند. این موتورهای روشنایی که دارای استاندارد ژاگا و تولید لاینر خطی لایت نور می‌باشند، توسط سوکت‌های فشاری یا دارای قابلیت اتصال بدون نیاز به ابزار به یکدیگر متصل می‌شوند. تعداد تراشه های ماژول 7 سانتی متری 6 عدد، در ماژول 14 سانتی متری 12 عدد و در ماژول 28 سانتی متری 32 یا 48 عدد بسته به انتخاب شما می باشد.

در موتورهای LED لاینر خطی لایت نور، ما از چیپست های Osram با کیفیت بالا با CRI>95 (شاخص نمایش رنگ) و SDCM<3 (تطابق رنگ انحراف استاندارد) استفاده می کنیم.

هیت سینک:

خنک کردن داخل لامپ و انعکاس نور به بازتابنده یا هیت سینک نور خطی بستگی دارد. این قطعه آلومینیومی به گونه ای در داخل لاینر قرار می گیرد که موتورهای سبک و درایور به دو طرف آن پیچ می شوند. بهترمی باشداز نور خطی استفاده کنید که رفلکتور آن توسط زنجیر به بدنه متصل می شود زیرا در مواقعی که نیاز به تعمیر و تعویض قطعات لامپ دارید می توانید به راحتی آن را به وسیله گیره های رفلکتور از بدنه نور جدا کرده و آویزان کنید و عملیات تعویض را انجام دهید. به آسانی.

دیفیوزر:

دیفیوزر یک روکش شیری رنگمی باشدکه معمولاً از پلی کربنات ساخته می شود که روی بدنه نور خطی و جلوی منبع نور قرار می گیرد تا از تابش خیره کننده منبع نور جلوگیری کند و نور را به طور یکنواخت پخش کند. هنگام انتخاب نور خطی از لامپی استفاده کنید که پخش کننده آن ضد اشعه ماوراء بنفش باشد تا از اشعه های مضر بدن و پوست جلوگیری شود.

درایور LED:

قلب تپنده یک لاینر LED، محرک آن است. در لاینر های خطی معمولا درایور داخل بدنه و پشت رفلکتور قرار می گیرد. البته ممکنمی باشداین قطعه خارج از بدنه لامپ باشد و بسیار نازک باشد اما در این صورت باید از عدم خطر و ایزوله بودن آن اطمینان حاصل کرد.

بهترین درایورهای نور خطی آنهایی هستند که سوسو نمی زنند. وجود سوسو یا سوسو زدن نور ممکنمی باشدباعث سردرد و خستگی در چشم انسان شود و در نتیجه افراد در فضای مربوطه احساس ناراحتی کنند. لاینر های بدون سوسو به هیچ وجه چشم را خسته نمی کند. همچنین ضریب توان بالا (PF> 95%) و اعوجاج هارمونیک کم (THD<10%) استانداردهای مرجع در استانداردهای ساخت و ساز به ویژه در واحدهای تجاری بزرگ محسوب می شوند و راننده لاینر شما باید از عدم وجود اختلال در برق اطمینان حاصل کند. شبکه.

لاین نوری آویز کد A 30x35لاین نوری توکار کد T 85x36لاین نوری کنجی کد K 52x47

بدنه آلومینیومی:

بهترین لاینر های خطی، لاینر هایی هستند که در داخل بدنه تمام آلومینیومی قرار می گیرند، زیرا مواد آلومینیومی باعث خنک شدن کافی نور، حفظ و کنترل دمای آن و در نتیجه افزایش طول عمر نور می شود.

نکته مهم دیگر در مورد بدنه های نور خطی که بازتابنده، موتور نور، درایور و سیم های اتصال داخل آن قرار می گیرند، مقاومت کافی آنها در برابر فشارهای سازه است. بدنه لامپ خطی باید به گونه ای طراحی شود که فشار اطراف سازه سقف داخل سقف را خنثی کرده و از فشردگی بدنه و در نتیجه بیرون زدگی دیفیوزر جلوگیری کند تا نور خطی به صورت یکنواخت دیده شود. در ذیل.

به عنوان مثال در طراحی بدنه لاینر های خطی لاینر خطی لایت نور از دو قوطی آلومینیومی در اطراف آن استفاده شدهمی باشدتا فشار اضافی وارد شده به بدنه لاینر خنثی شده و استحکام آن حفظ شود. این نکته به دلیل حساسیت معماران در عدم وجود برجستگی در نور خطی اجرا شد.